Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Potápění v Sharmu

Sharm El Sheikh je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací, i přesto že ještě před několika desítkami let bylo malou beduínskou vesnicí. Nyní zde už nenaleznete ani příliš mnoho znaků arabské kultury. Město je hodně zaměřené na turismus, nechybí banky, noční bary, půjčovny aut a luxusní hotely. Samozřejmostí jsou také dostatečně vybavená potápěčská centra, která nabízejí nejrůznější kurzy – pro začátečníky i pokročilé, výlety za potápěním či zapůjčení výbavy.

Před silnými větry je město chráněno pouštní vysočinou a teploty se během roku pohybují v rozmezí 20-40°C. Stabilní počasí tak zaručuje ničím nerušené potápění. Z města se můžeme vypravit za nejrůznějšími potápěčskými zážitky.

Ras Mohammad – Národní park Ras Mohamed

- (či Rás Muhammad)  rozkládající se na nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova je prvním mořským národním parkem v Egyptě. Vznikl již v roce 1983. Na park dohlíží stálý tým vědců, kteří zkoumají faunu , floru či se zabývají geologií a strážců, kteří dohlíží na dodržování ochrany přírody. Na území platí zvláštní pravidla (k dostání v turistické kanceláři ve městě Sharm el-Sheikh), mezi která patří zákaz spouštění kotvy na útesu, sbírání živých a mrtvých korálů či krmení ryb. Park je rozdělen na dvě části – mořskou a pevninskou. Na pevnině zaujmou hejna ptactva a porosty mangrovníků, v moři pak například želvy, barakudy, manty a žraloci. Ras Mohammad má dva skalnaté vrcholy – menší na západě a vyšší na východě, který je známý jako Žraločí pozorovatelna. Pod mořskou hladinou se rozkládá pestrá zahrada korálů a rohovitek, mezi nimi volně proplouvají žraloci černozemí.  Množství druhů oceánských ryb zde hledá potravu nebo se schovává před proudy z Akabského zálivu. Ze sedla hlubokého 5-10 m ční dvě korálové věže – na západě útes Jolana, na východě Žraločí útes. Jednou z největších atrakcí v okolí věží je hejno chňapalů. Ponor kolem Žraločího útesu je poměrně obtížný. Výjimkou jsou dny, kdy tudy neproudí severní proud, ale v tyto dny je potápění zároveň o něco méně zajímavé . V blízkosti Jolandy se nacházejí zbytky potopené lodě stejného jména, která ostatně dala útesu název. Trup lodi leží v hloubce 200 m. Přibližně 100 m na severovýchod od Žraločího útesu se v hloubce 16-20 m rozprostírá Anemone City – Sasankové město. Na území o rozloze asi 100m2 se vyskytuje neuvěřitelné množství sasanek, které se v takovémto počtu nevyskytují nikde jinde na světě.

Tiranský průliv

Průliv se nachází asi 19 km od Sharm el-Sheikh. Přes útesy se tudy ženou silné proudy směřující na jihozápad k otevřenému moři. Stěny útesů jsou tak sídlištěm značné populace korálů. Na severní straně útesu Jackson leží velká nákladní loď jménem Lara. Nejmenším, zato však nejpestřejším útesem je Thomas. V tomto místě by se měli potápět pouze zkušenější potápěči, jelikož je těžké odhadnout směr proudu. Výjimkou jsou opět klidné dny, kdy však korály zatahují chapadla a nevypadají proto tolik zajímavě.

Ras Umm Sid

Rozkládá se na jižním výběžku Sharm el-Sheikh. Podmořské potápění je lákavé především kvůli velkým rohovitkám pokrývajícím plochu asi 50 m2 v hloubce 15-35m.

Ras Za´atar

Jedná se o mys ležící mezi Sharm el-Sheikh a Ras Mohammad. Útes je plný škvír a puklin, které někdy tvoří malé jeskyně.

Beacon Rock

Beacon Rock (nebo-li Signální skála) se nachází asi hodinu plavby od Ras Mohammad. Pod mořskou hadinou, která je díky severním větrům zakalená sedimenty, se nachází vrak anglického parníku Dunraven. Potápění k vraku je vhodné i pro potápěče s menšími zkušenostmi, je však potřeba počítat se zhoršenou viditelností a docela silnými proudy. U výběžku Beacon Rock je stálé kotviště, od něhož se dá k vraku dostat. Téměř celé dno lodě je nepoškozené. Jelikož je však loď pod vodou poměrně dlouhou dobu (1876), je téměř celá využita mořskými živočichy a rostlinami.

Alterntaive Reef

Nachází se asi 5 km od Ras Mohammad. Je složen z několika korálových věží, které jsou všechny skvělým místem pro potápění. Nejznámější je Stingray Station, která láká ohromnou populací trnuchy modroskvrnné. Zakotvit se dá u „mrtvé kotvy“ na straně do volného moře. Viditelnost zde však nebývá vždy dobrá.

Bluff point 

Potápěči se mohou vydat ke dvěma vrakům.  Nad jedním je možno přímo zakotvit, bývá zde však často velmi plno. Druhou možností je doplavat k vraku podél útesu. Vrak není v příliš dobrém stavu, není ani přesně znám jeho původ. Doporučuje se především noční ponor. V blízkosti majáku se nachází druhý vrak.

Vrak Thistlegorm

Nedaleko útesu Shaab Ali se nachází tento legendární vrak z 2.sv.války, kterému by se mohlo říkat „podmořské vojenské muzeum“. Nachází se v hloubce 28 m. Zajímavé jistě je, že značná část nákladu je v dobrém stavu. I přes korozi lze rozeznat například torpéda, pneumatiky, železniční a nákladní vozy, džípy. Jedná se o jeden z nejzachovalejších vraků na světě.

Korálové útesy v Egyptě

Korálové útesy v Egyptě

Egypt se může pochlubit více než 800 kilometry korálového pobřeží Rudého moře a tak se není čemu divit, že patří mezi nejoblíbenějších světové destinace pro potápění. Rudé moře ukrývá spoustu vyhlášených potápěčských lokalit, které jsou snadno dostupné z přímořských letovisek. Pod vodou je možné obdivovat korály, které jsou pýchou egyptské přírody.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko