Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Potápění na jihu Egypta

EL QUSEIR

Dříve bylo toto městečko velmi důležitým přístavním městem. Dnes je tichou a klidnou lokalitou s poměrně malým turistickým ruchem, která je ideální k poklidné relaxaci a také potápění. Celkem je možno využít z nabídky více než 40 míst vhodných k potápění. Na své si přijdou začátečníci i zkušenější. Jelikož však vítr vane většinou od moře, mohou se vyskytovat větší vlny. Teplota vody se pohybuje od 21 do 27°C, teplota vzduchu může v létě vystoupat nad 40°C a v zimě klesnout pod 20°C. Potápění je možné celoročně. Z Hurghady trvá let do El Quseiru dvě hodiny. K místům, která stojí za ponor, patří El Kaf, Mangrove Bay či Ras Shouna.

MARSA ALAM

Marsa Alam ještě stále patří k těm místům, které z radostí navštíví i ti, kteří si chtějí užít klidnější dovolenou. Jako spousta jiných letovisek bylo i toto město nedávno rybářskou vesničkou. V současnosti patří ke stále vyhledávanějším turistickým lokalitám, stále je tu však podstatně méně turistů než v severních oblastech. K rozvoji turistiky jistě přispěla výstavba mezinárodního letiště v roce 2001. Let z Káhiry do Marsa Alam trvá jednu hodinu.

Kromě potápění je místo také dobrým výchozím bodem pro výlety za památkami v Luxoru či několikadenní plavbu po nedalekém Nilu. Potápěče potěší řada výborných útesů a pestrý podmořský život.

PORT GHALIB

Město nedaleko Mars Alamu je obklopeno nádhernou panenskou přírodou. Ve městě se nachází čtyři hotely s velmi dobrým vybavením. V obou městech samozřejmě nechybí potápěčská centra.

Elphinstone

Tato velice oblíbená lokalita se nachází přibližně 20 km od letoviska Marsa Alam. Útes vystupuje nad hladinu z hloubky 200 m a jeho stěny jsou porostlé měkkými korály. Pod hladinou můžeme pozorovat čilý podmořský život, včetně tuňáků, žraloků a příležitostně i kladivounů. Na severní straně - v hloubce mezi 50 a 60 m - se nachází velký oblouk, kterým lze proplavat útes. V jeskyni vytvořené obloukem leží zarostlý útvar připomínající jakousi bednu, kolem které vznikla řada legend. Kvůli silným a často směr měnícím proudům je lokalita vhodnější pro zkušené potápěče. Méně zdatní mohou vyzkoušet šnorchlování v okolí útesu.

Dolphine House / Shaab Samadai 

Jak už název napovídá, je tento korálový útes místem častého výskytu delfínů. Oblast tvoří zóny, z nichž do jedné je vstup zcela zakázán, druhá je určena pro šnorchlování a třetí pro potápění a kotvení. Návštěvnost je omezena na 275 osob denně. Potápěči si mají možnost vybrat ze tří oblastí: vnější útes, podvodní jeskyni a jižní část, přičemž hloubka se pohybuje v rozmezí od 5 do 25 m.

Sha´ab Sharm

V hloubce asi 50 m se nachází systém jeskyní. Ponor do nich je však určen jen technickým potápěčům.

Další lokality: Erg Marsa Alam / Erg Gota, Fury Shoal, Abbu Dabur, Marsa Assalia

RAS BANAS

V okolí tohoto poloostrova se nachází řada oblíbených potápěčských lokalit. Teplota vody v oblasti se pohybují v létě od 22 do 27 °C, teplota vzduchu od 25 do 45°C. Potápění je možné po celý rok.

Útes Delfínů / Dolphin Reef / Sataya

Útes leží na jihovýchodním výběžku Fury Shoal. Najdeme zde spoustu míst vhodných k potápění, ty nejlepší se však nachází na východě a jihu. V jižní části je někdy umožněné také noční potápění. Na jihovýchodě se rozkládá 10 m hluboká laguna, která je domovem množství delfínů skákavých.

Sha´ab Maksour / Sha´ab Mahsur

Na dně útesu, který je půl hodiny plavbou od útesu Delfínů, se nachází dvě plošiny. V jižní části se v hloubce 20 m tyčí dvě korálové věže.

Ostrov Zabargad 

Ostrov se rozkládá 46 km na jihovýchod od Ras Banas a 65 km od Port Berenica. Je součástí mořského parku (Mareine Park Isalnds). Římané a faraoni zde těžili téměř 3500 let olivín, zelený minerál, který je cenný jen pokud je čirý a velký. Nyní je již ostrov neobydlený a kvůli napjatým vztahům se Súdánem je neustále pod egyptskou vojenskou kontrolou.  Potápění je nejlepší na jižní části. V hloubce 15 -20 m se tyčí nádherné navzájem propojené korálové sloupy.  Spatřit můžeme různé zástupce živočišné říše – murény, trnuchy modroskvrnné či tuňáky, nechybí ani žraloci. V okolí najdeme také vraky – např. Neptun, což byla původně německá potápěčská loď, která se potopila v roce 1981. Na západní straně zátoky leží vrak ruské nákladní lodi, který je v téměř neporušeném stavu. Doporučeny jsou noční ponory, které bývají skvělým zážitkem.

Skalnatý ostrov / Rocky Islands

Ostrov leží přibližně 51 km na jihovýchod od Ras Banas     a 6 km jižně od Zabargadu. Je tvořen fosilním korálem. Jihovýchodní část se v hloubce 25 m stala oblíbenou pozorovatelnou žraloků. Ostrov, především jeho severní strana, je vystavěn silným proudům. Z toho důvodu je obtížné či zcela nemožné zakotvit a potápěči tak musí začít ponor z paluby.

Další lokality: Umhallah, St. John´s Reef, White Rock

BROTHERS ISLAND

Na volném moři se nacházejí dva opuštěné ostrovy – Brothers Island neboli El Akhawein.  V nejbližším okolí nevidíme nic než jen masu vody. Ale minout je nemůžeme. Jako poznávací znamení se na větším z nich do výšky 32 m tyčí maják z viktoriánské doby. Oba ostrovy se nacházejí 67 km východně od El Quseiru a jihovýchodně od Safagy.

Ostrovy dostaly název Velký a Malý bratr a od roku 1983 jsou součástí mořského národního praku, tudíž na nich a v okolí platí vysoký stupeň ochrany přírody. „Bratři“ jsou od sebe vzdáleni asi 5 minut cesty lodí. Díky silným proudům a vhodné poloze na volném moři je lokalita bohatá na výskyt nejrůznějších druhů korálu a oceánských velkých ryb, včetně žraloků.

Potápění v oblasti není povoleno nepřetržitě – v pravidelných periodách není možné. Vstup do vod je zpoplatněn částkou 50 eur potápěč / den. Nejlepšími měsíci pro výpravu za krásami podmořského světa jsou květen, červen  a červenec.  Celkem se zde nachází 12 různých potápěčských míst. Potápění je však díky silným proudům, které se dokážou změnit z hodiny na hodinu, vhodnější zejména pro zkušené potápěče.  Především z důvodu vysokého výskytu žraloků není povoleno noční potápění!

Velký bratr / Big Brother 

Ostrov je přibližně 100 m široký a 400 m dlouhý. Z jeho břehu ční do výšky již zmíněný maják. Ostrov má dosti strmé stěny porostlé pestrobarevnými korály. Na severní straně se nachází vrak nákladní lodě Numidia. Převážela náklad pro stavbu železnice a ztroskotala v roce 1901 po srážce s útesem. Zbytky vraků leží v hloubce od 8 do 80 m. Podle dvou kol lokomotivy, která zůstala pod hladinou společně s lodí, se vraku někdy také říká Locomotive či Railway Wreck (Vrak lokomotivy či Železniční vrak). Kousek dál leží druhý vrak – Aida II. Jedná se o egyptskou vojenskou loď, která se potopila v roce 1957. Nyní se nalézá v hloubce 25 – 70 m.

Malý bratr / Little Brother

 Ostrov je skoro pustý až na ptactvo, které jej používá jako základnu při tahu. Na severní straně se v hloubce 40 m rozprostírá plošina, která je jedním z nejlepších míst pro potápění se za žraloky.

ÚTES DAIDALOS / DAEDALUS REEF

Ve vzdálenosti 160 km od ostrovů Bratři a 96 km od města Marsa Alam se nachází malý korálový útes ( přibližně 450 m dlouhý a 100 m široký). Název Daidalos mu dali Britové, místní název je Abu Kizan. Britové zde postavili také maják, který funguje dodnes, jelikož útes se nachází v prostřed námořní trasy.

Nejlepšími místy pro potápění jsou severní, západní a jižní strana útesu. Na severní straně je dobré místo pro kotvení lodí, na západě se vyskytuje velké množství sasanek. Mořské vody jsou rovněž plné oceánských ryb, včetně manty či žraloka kladivouna. Potápěči by si měli dávat pozor na časté silné proudy.

 

Kontextová reklama.

 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.

Korálové útesy v Egyptě

Korálové útesy v Egyptě

Egypt se může pochlubit více než 800 kilometry korálového pobřeží Rudého moře a tak se není čemu divit, že patří mezi nejoblíbenějších světové destinace pro potápění. Rudé moře ukrývá spoustu vyhlášených potápěčských lokalit, které jsou snadno dostupné z přímořských letovisek. Pod vodou je možné obdivovat korály, které jsou pýchou egyptské přírody.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko