Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Taba v Egyptě - klidná dovolená i základna pro turisty

Egyptská Taba není tak často vyhledávaným letoviskem jako třeba proslulá Hurghada nebo Sharm El Sheikh. Na své si tady přijdou vedle potápěčů zejména ti, kteří hledají pohodu na klidném místě, a také zájemci o výlety do nedalekého Izraele a Jordánska.

V polovině dubna jsme strávili 12 dní v hotelu Marriott v areálu Taba Heights, který platí za to luxusnější, co Egypt nabízí. K hotelu z jedné strany přiléhá Intercontinental a z druhé strany Sofitel, za nímž se nachází ještě hotel Hyatt, všechno ubytování s označením pěti hvězdiček. Více toho v této lokalitě, kde je jen samá poušť a hory, vlastně nenajdete, až na golfový rezort El Wekala a pár set metrů vzdálené malé quasiměstečko s několika obchody. Ve všední den tady doslova „chcíp pes“ a žije to tu pouze v pátek večer, kdy se koná tzv. Upper Street Festival. Pro mládež či bezdětné páry hledající zábavu, ruch, noční život a atrakce tedy tato lokalita určena spíše není, pro rodiny s malými dětmi, unavené přepracované workoholiky, milovníky šnorchlování a starší klientelu je to však ideální místo k odpočinku a pro nadšené turisty skvělá základna pro výlety.


Foto: pohled z balkónu pokoje na moře na prostranství před hlavní restaurací

Do Egypta jsme přiletěli asi ve 4 hodiny ráno, formality na letišti proběhly poměrně rychle. Z letiště v Tabě je to k Taba Heights necelá hodina jízdy, a tak jsme už před šestou ranní stáli s pasy na recepci. Pokoje byly bohužel připraveny až téměř v poledne, a tak jsme nevyspaní se dvěma malými dětmi museli přečkat nekonečné ráno a dopoledne u bazénu. Do kufrů bylo sice možné se dostat, ovšem ty stály vyskládané na chodníku před hotelem. Zde bych uvítala ze strany cestovní agentury (Exim Tours) i ze strany hotelu větší vstřícnost a nabídku zázemí v některé ze společenských místností či v alespoň jednom pokoji, kde by si člověk došel na WC, mohl se umýt, případně osprchovat anebo si třeba zdřímnout. Stejně tak bylo nešikovné, že program all inclusive nám platil až od 12 hodin, a tak nám nezbylo než zůstat o hladu a balenou vodu zakoupit za vydřidušských 5 euro za lahev.

Hotelové služby: jednička s malým mínusem

Po poměrně nekomfortním zahájení naší dovolené však už všechno šlo jako po drátkách po celou dobu našeho pobytu. Personál milý, vstřícný, na Egypt nepříliš okatě lačnící po bakšišném. Ať už šlo o uklízeče, recepční, servis u výdeje ručníků nebo kuchaře, neměli jsme jediný větší problém. Snad jen číšníkům občas trvalo až příliš dlouho, než přinesli všechny požadované nápoje. Co se týče jídla, byli jsme maximálně spokojeni. Od pondělka do neděle se každý den u večeře střídala nabídka jídel v duchu některé z kuchyní od egyptského bufetu přes asijskou kuchyni, mezinárodní výběr jídel až po středomořské pokrmy. K snídani pak byly vždy vedle pečiva, cereálií a kaší také palačinky, vejce na mnoho způsobů, falafel či pečená rajčata, téměř nikdy nechyběly tradiční pokrmy jako hummus nebo baba ganoush. Rýpalové by jistě našli pár much, jako absence jiného než černého pytlíkového čaje, my jsme si však vždy pochutnali.


Foto: městečko Taba Heights

V rámci all inclusive jsme k jídlům mohli volit jak z nealkoholických, tak i z alkoholických nápojů místní výroby, během dne se pak v plážových barech podávaly i míchané koktejly. Dávali jsme si pozor na dodržování tradičních zásad Evropana - tedy žádná voda z kohoutku, žádný led v nápojích a žádné syrové saláty - a typická Faraonova pomsta nás až na drobné střevní obtíže v posledních dnech nestihla.

Služeb hotelového lékaře jsme však museli přesto využít, nemocné devítiměsíční dceři doktor diagnostikoval zánět nosohltanu a nasadil jí antibiotika. Z návštěvy v hotelové „klinice“ jsem měla veskrze dobrý pocit, vše probíhalo v podstatě jako u nás. Poplatek 50 euro za první návštěvu (další dvě kontroly byly zdarma) nám vrátila po návratu během pár dní pojišťovna. Léky bylo možné zakoupit v nedalekém městečku v lékárně, a to za velmi směšný peníz, který nedosáhl ani českého třicetikorunového poplatku za recept.


Foto: východ slunce nad Arábií

Z dalších hotelových služeb jsme využili ještě masáže. Masírující Thajka byla velice šikovná, služba byla srovnatelná s tím, na co jsme zvyklí u nás. Další nabídku spa centra, jako je sauna či pára, jsme však nezkusili, venkovní teplo (odpovídající našemu parnému létu, okolo 30 stupňů, vítr jen občas) nám bohatě stačilo. Co poněkud vázlo, byl ovšem dětský miniklub. S vidinou odložení staršího tříapůlletého syna na hlídání jsme se museli záhy rozloučit. V klubu, který byl v podstatě jedním z hotelových pokojů, stála jedna prolézačka s klouzačkou, televize s pohádkami a jeden stolek s malováním. Klimatizace byla puštěna na nejvyšší výkon, takže tam byla oproti venkovnímu vedru zima jako v lednici. Syn tam vydržel jednou asi 20 minut, a to ještě v naší přítomnosti. Animátorka se mu navíc bohužel nijak nevěnovala. Ostatní animátoři u bazénů však byli velice milí a aktivní, půlhodinky strečinku, aquaaerobiku a břišních tanců byly vždy osvěžující a příjemné.

Hotel jako takový je velmi hezky udržovaný, ačkoliv známky jisté opotřebovanosti jsou patrné - díry v závěsu, oprýskávající barva na stropě v koupelně, kývající se stoly v restauraci či naprosto otřesná dětská jídelní židle, která je v celém areálu pouze jedna a pamatuje evidentně přesnídávky několika stovek dětí. Tyto detaily by bylo vhodné doladit. Jinak je však hotel velmi čistý, neustále všude pobíhají uklízeči s vysavači, čističi bazénů, zahradníci i natěrači.


Foto: velbloud za hotelem Intercontinental, kde už je jen poušť

Velmi pěkná je pláž, rozlehlá, se slunečníky a zástěnami dostatečně daleko od sebe. Vzhledem k tomu, že jsme přiletěli právě ve chvíli, kdy přestala létat kvůli prachu z islandské sopky letadla a hotel praskal ve švech, byl občas problém získat ráno místo, po odletu "přesluhujících" lidí však byl volných lehátek dostatek dokonce i v průběhu dne. Jedinou nevýhodou pláže je kamenitý pás při vstupu do vody (nutné nosit boty) a poměrně dlouhá cesta mělčinou do větší hloubky, kde se dá plavat. Molo, které by vedlo přímo ke korálu či do hlubší vody, zde není. Najdete ho ale u hotelů Hyatt a Sofitel, kam se dá dojít pobřežní promenádou. Tady je možné nasadit šnorchl a ploutve a skočit přímo mezi barevné ryby, sasanky a další podmořskou havěť a flóru.

Do Izraele a Jordánska coby kamenem

Velkou výhodou lokality Taba je těsné sousedství Izrale a Jordánska. Také díky nedalekým hranicím s těmito státy je zde řada kontrol na silnicích, do hotelu je nutné vstoupit detekčním rámem, kontroly jsou i na promenádě mezi jednotlivými hotely. Paradoxně díky tomu je tady u Akkabského zálivu naproti Saudské Arábii vlastně bezpečněji než jinde v Egyptě.


Foto: podmořská observatoř u izraelského Eilatu

Řada lidí jezdí k Rudému moři právě sem, neboť je zde ideální základna pro cestování. S malými dětmi se vyjíždět příliš nedá, ale dospělí cestovatelé si přijdou na své. S dětmi je vhodným turistickým cílem pouze jednodenní výlet do izraelského Eilatu – na návštěvu podmořské observatoře plné korálů, ryb, želv, žraloků i krokodýlů, následnou zajížďku do nedaleké delfíní zátoky a krátkou prohlídku samotného města. S dětmi je možné absolvovat i výlet žlutou poloponorkou, která vyplouvá na průzkum podmořského světa ze zátoky vzdálené jen kousek od Hiltonu Taba, jenž leží od areálu Taba Heights asi necelou půlhodinu jízdy autobusem.

Pro zdatnější turisty se nabízí řada dalších zajímavých míst - jednak je to jednodenní a dvoudenní zájezd do hlavního egyptského města Káhiry s návštěvou Egyptského muzea a prohlídky pyramid v Gíze. Dalším z tradičních výletů je výstup na Mojžíšovu horu - tříhodinová pouť na druhou nejvyšší horu Sinaje o výšce 2285 m.n.m. začíná v brzkých ranních hodinách, aby bylo možné z vrcholku spatřit východ slunce. Z celodenních výletů jsou pak oblíbené i výjezdy do památkami protkané Petry, do Kláštera sv. Kateřiny a města Dahab a samozřejmě do Jeruzaléma s mezizastávkou u Mrtvého moře.


Foto: krmení delfínů v zátoce

Pozoruhodným zážitkem, pokud se vypravíte do Izraele, je přechod hranice. Ta se přechází pěšky a je osázena několika kontrolami. Nálepky a razítka do pasu, vyplněné kartičky, pohovor s celníkem, dva rentgeny a rámy na detekci kovů - nic z toho zde nechybí.

Vedle výše zmíněných výletů je samozřejmě možné domluvit si ještě řadu dalších fakultativních aktivit, ať už se jedná o lodní výlet k Faraónovu ostrovu, projížďku na velbloudech, jízdu na čtyřkolkách v poušti či potápění s instruktorem.

Život v hotelové kleci

My jsme vzhledem k věku našich dětí trávili převážnou část dovolené až na dva zmíněné výlety a několik vyjížděk autobusem do městečka u bazénu či na pláži. Syn si nejvíce vyhrál v brouzdališti, v písku nebo u pozvolného vstupu do vyhřívané části bazénu a na zatočené vodní klouzačce. Vedle brouzdaliště se nacházejí také zastřešené obří šachy a dětské hřiště, které vlastně nechybí ani u žádného z okolních hotelů.


Foto: tanečník roztáčí vrstvy sukní

Jako pozitivum hodnotím i dobře řešený bazén, jehož velká část je vyhřívaná. Celý bazénový komplex je protkán řadou můstků, po kterých se člověk rychle dostane, kam potřebuje, přírodní stín nabízejí palmy. Výborně je navržen bar Grotto, který se nachází doslova uprostřed bazénu a skýtá chládek a osvěžení v parném dni. Do baru se dá navíc i připlavat a konzumovat objednávku na barových židličkách ve vodě.

Právě v Grottu se také často konal večerní program s hudbou či s břišními tanečnicemi. Hudebně-taneční program bylo možné každý večer zhlédnout i na prostranství mezi hlavní restaurací Al Andalus a barem Regatta. Tradiční hudba, tanec i místní specialita – tanec s vrstvami sukní, kdy se tanečník točí kolem vlastní osy jedním směrem neskutečně dlouho a sukně se roztáčejí do stran i do výše a vytvářejí válce a tubusy – to vše bylo možné každý večer zhlédnout přímo v hotelu.


Foto: perutýni připlouvají až ke břehu

Do Taby bych se klidně ještě někdy vrátila, ale spíše už se staršími dětmi, které budou moci absolvovat šnorchlování i náročnější výlety do okolí. Těm, kteří touží po pohodové rodinné dovolené a po odpočinku od všedních uspěchaných dní a nevadí jim pár dní života v hotelové kleci, z níž se však dá utíkat do zajímavých míst v okolí, s klidným srdcem vřele doporučuji.

Autor: Eva Vychodilová
Foto: Eva a Ondřej Vychodilovi

Předchozí články z Egypta:
Káhira - mešita sultána Hassana
Káhira - muzeum islámského umění
Káhira - Mešita Ibn Tulún

Káhira - Citadela byla symbolem egyptské moci

Článek byl zobrazen 15 096 krát.

Kontextová reklama

 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Omán letecky se snídaní od 8500 Kč

  Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko