Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Káhira - mešita sultána Hassana

Mešita sultána Hassana patří k architektonicky nejkrásnějším památkám v celé Káhiře. Základy mešity naproti městské pevnosti nechal položit v roce 1356 sultán Hassan. Mešitu, která nese jeho jméno, zdobí dva minarety. Ten jižnější je svou výškou 81 metrů nejvyšší minaretem ve městě.

Islám hraje ve vývoji Káhiry velikou roli. Ať jdete ve městě kamkoli, vždy za určitý čas dorazíte před mešitu. Jejich minarety se tyčí do výšky a několikrát denně ohlašují, že je čas poklonit se Alláhovi.

Sultánem se mladý Hassan stal už jako třináctiletý, o čtyři roky později ustoupil svému mladšímu bratrovi, aby v roce 1354 byl za sultána znovu dosazen. Za jeho vlády byla o další dva roky později výstavba mešity považována za prestižní záležitost. Monumentální dílo sultána Hassana je dodnes považováno za nejkrásnější mešitu na Středním východě.  Ve dvorech se nacházejí prostory čtyř škol, ve kterých se vyučuje kromě islámského práva také výklad koránu, lékařství a literatura.

Vzhledem k bouřlivé historii mešity, je s podivem, že ještě stojí. Během častých mamlúckých vzájemných bojů o moc se mešita používala jako pevnost. Válečná poškození zřejmě způsobila zřícení minaretu v roce 1659 a zřícení kupole o dva roky později. Obojí bylo později obnoveno, ale v mnohem skromnější podobě. Pohromy pokračovaly až do 19. století, kdy Napoleon ostřeloval mešitu z děl.

Zřejmě nejvýraznějším prvkem mešity je brána a její vysoký vstupní portál. Četní znalci z oboru architektury a historie konstatují na osazeném portálu mnoho společných prvků s portály v dnešním Turecku. Podle jejich závěrů byly některé z dekorací zjevně inspirovány čínskými květinovými vzory. Tento fakt dokládá ornament vytesaný do kamene potvrzující obchodní cesty do Egypta a celého světa ve 14. století.

Za branou se návštěvníci dostanou klenutou chodbou do nevelkého nádvoří. Kopulovitá fontána v jejím středu se používala k rituálnímu mytí před modlitbou. Uprostřed nádvoří stojí také čtyři prostorné klenuté niky, kterým se říká iwans, kde kdysi probíhalo vyučování koránu. Mešita sloužila také jako islámská škola. V iwans dříve visely na dlouhých řetězech zdobené lampy, které jsou dnes součástí sbírek Muzea islámského umění.

Každý ze čtyř vchodů do nádvoří vede do šesti poschodí k pokojům pro studenty. Budova poskytuje zdarma ubytování asi pětistovce studentů a dalšímu personálu jako jsou profesoři, malíři písma, vyvolávači k modlitbám a předříkávači Koránu.

Mramorové intarzie v modlitebně jsou dílem mamlúckých umělců. Za modlitební halou se pod kupolí nachází mauzoleum, které bylo původně určeno pro sultána Hassana. Jsou tu však místo něj pochováni někteří jeho potomci, protože tělo po zavraždění Hassana záhadně zmizelo.

Vedle sultánovy mešity se nachází velmi podobná monumentální stavba – mešita Al-Rifai, která byla dokončena až v roce 1912. Stavby od sebe dělí časový rozdíl 600 let, a ta mladší byla objednána jako kopie mamlúckého stavebního stylu. Měla sloužit jako hrobka pro matku místokrále Ismaila a její potomky. Svůj poslední odpočinek tu nalezli členové královských rodin včetně Ismaila, posledního egyptského krále Farúka a také posledního íránského šacha.

-ar-

Další články z Egypta:
Káhira - muzeum islámského umění
Káhira - Mešita Ibn Tulún

Káhira - Citadela byla symbolem egyptské moci

Článek byl zobrazen 5 978 krát.

Kontextová reklama

 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Omán letecky se snídaní od 8500 Kč

  Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko