Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Egyptská letoviska - Marsa Alam

Asi 270 kilometrů jižně od Hurghady se na pobřeží Rudého moře rozkládá malé a poměrně nové letovisko Marsa Alam. Leží nedaleko obratníku Kozoroha a je tak jedním z nejjižněji položených egyptských turistických letovisek. Jelikož sem ještě příliš nepronikla masová turistika, je Marsa Alam považován za nedotčený ráj.

Letovisko Marsa Alam je poměrně dost vzdáleno od velkých a rušných turistických center, proto je destinací vhodnou spíše pro starší věkové kategorie či rodiny s dětmi. V samotném městečku žije okolo 6 tisíc stálých obyvatel, jejichž zdrojem obživy je hlavně rybaření, chov ovcí, koz a velbloudů. Řada z nich dodnes pracuje v mramorových nebo granitových lomech, které se nedaleko Marsa Alamu nachází. Těžba nerostů zde má tisíciletou tradici, již v dobách faraonů i během nadvlády Římanů bylo místo známé pro svá bohatá naleziště zlata, smaragdů a polodrahokamů.


Foto: mešita v městečku Marsa Alam

Rozvoj turismu v oblasti však přispěl ke vzniku nových pracovních míst. Ještě donedávna stálo v Marsa Alamu jen několik provizorních ubytovacích kapacit pro nadšené potápěče a dobrodruhy, kteří toužili prozkoumat tuto doposud neznámou oblast. V porovnání s jinými egyptskými letovisky stojí i dnes v Marsa Alamu ještě poměrně málo hotelů, ale nové každoročně přibývají. V současnosti se můžete ubytovat například v hotelech Iberotel Coraya Beach Resort, Sol Y Mar, Wadi Lahami či Bedouin Valley.

Jelikož městečko leží na důležité pobřežní komunikaci, která spojuje Edfu s údolím Nilu, byla zde infrastruktura rozvinuta alespoň z části. Nevýhodou prozatímní turistické nedotčenosti je chybějící turistická infrastruktura mimo hotelové komplexy. V okolí se tak nenachází nic jiného než poušť a moře. Pro investory je však Marsa Alam stále velice perspektivní místem pro rekreaci a rozvoj tak na sebe nenechá dlouho čekat.  Příjemnou výhodou je však jen několikakilometrová vzdálenost od letiště, které bylo vybudováno v roce 2001. Na něm přistávají přímé linky z mnoha evropských měst. Dříve turisté směřující do Marsa Alamu přistávali v Hurghadě, odkud je čekala ještě 4 hodinová cesta autokarem. Díky letišti dnes již turisté nemusí zažívat žádné zdlouhavé transfery.


Foto: hotelový komplex Dreams Beach Resort

Atraktivita Marsa Alamu však spočívá v nádherné přírodě, křišťálově čistém moři a krásném slunečném počasí. Oblast je tak ideální zejména pro milovníky potápění, kteří pod hladinou průzračného moře uvidí nepřeberné množství pestrobarevných ryb a korálů. Marsa Alam je prostě místem slibujícím perfektní a ničím nerušenou dovolenou u moře. Pro pozorování podmořských scenérií jsou zde neustále objevovány nové a nové lokality. K těm nejvyhlášenějším patří Elphinstone Reef, Daedalus Reef, Dolphin House, Fury Shoals nebo Zabargat.


Foto: stylová rybí restaurace v resortu Dreams Beach

Pokud nepatříte zrovna mezi vyznavače potápění nebo šnorchlování, můžete se v Marsa Alamu věnovat některé ze široké nabídky sportovních aktivit a kulturních akcí. Hojně se sem sjíždějí především surfaři, kteří oceňují poměrně častý silný vítr, který někdy způsobuje značné vlnobití. Stejné nadšení ovšem nesdílí rekreanti na pobřeží, proto si mnohé hotely nechaly postavit vlnolamy, které pobřeží před nebezpečnými vlnami chrání. Můžete díky nim nechat své ratolesti hrát si na pláži, aniž byste se museli obávat o jejich bezpečnost. Pláže v této destinaci mají buď pozvolný vstup do moře, nebo byly pro vstup do vody vystavěna mola, která jsou na konci opatřena schůdky. Na konci mola je už voda poměrně hluboká, proto by se sem měli vydávat jen zkušení plavci.

Svou dovolenou nemusíte trávit jen v hotelovém komplexu. Také okolí Marsa Alamu je z turistického hlediska velmi zajímavé. Celá oblast se nachází na poušti, která je turisticky stále nedotčená a navíc je obklopená působivým horským masívem. Nedaleko městečka se nacházejí četné skalní kresby, jejichž původ je datován do období faraonského Egypta. Na skalách jsou vyobrazeny lovecké výjevy a africká fauna. Pokud chcete poznat alespoň zlomek krásy, kterou poušť nabízí, vydejte se na organizované safari, které můžete podniknout buď na velbloudech, v džípu nebo na koni. Jižně od Marsa Alamu narazíte také na Wadi El Jimal, což je jeden z nejkrásnějších přírodních parků v Egyptě, v němž je možné spatřit neuvěřitelné množství různých druhů zvířat a rostlin.


Foto: při potápění v Rudém moři můžete spatřit i murény

Vyrazit můžete ke smaragdovým Kleopatřiným dolům nacházejícím se mezi nilským údolím a Marsa Alamem. Tato archeologická lokalita je rovněž známá z dob faraonského Egypta, kdy se zde těžily smaragdy, jež byly symbolem síly a věčnosti. V blízkosti letoviska se zachoval také chrám vystavěný králem Sethim I., ale dobře dosažitelné jsou i památky v Luxoru, Karnaku, Abu Simbelu či Asuánská přehrada. Pokud si chcete nakoupit nějaké suvenýry, doporučujeme zajet do nedalekého živého městečka Al Quseir.

- jap -

Další články z Egypta:
Egyptská letoviska - El Gouna
Egyptská letoviska - Taba
Egyptská letoviska - Dahab
Egyptská letoviska - Hurghada
Žraloci řádí v Rudém moři

Článek byl zobrazen 13 684 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko