Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Egyptské muzeum - po stopách starého Egypta

Miliony návštěvníků Egypta míří každoročně k pyramidám v Gíze či jinde, ke hrobkám v Údolí králů, do Luxoru a Karnaku. Ale pokud jste milovníky starověkého Egypta a zvláště jeho historie, neměli byste si nechat ujít návštěvu Egyptského muzea, kde jsou shromážděny nálezy ze všech výše uvedených, ale i z řady jiných lokalit.

Muzeum se nachází na třídě Midan Tahir v egyptské metropoli Káhiře a uchovává jedinečnou sbírku staroegyptských kulturních a historických pokladů. Základ sbírek byl shromážděn v roce 1835, samotné muzeum pak bylo založeno roku 1858 francouzským badatelem Augustem Mariettem (1821 - 1881) a za dobu své existence nashromáždilo obrovské množství muzeálií. Ve více než 50 místnostech je k vidění přes 120 tisíc exponátů a jelikož většina z nich je vystavena, není prakticky možné vidět všechno. Jsou tu nádherné sochy, busty a stély všech velikostí, různé sfingy, sarkofágy a rakve, mumie faraónů, pohřební masky, šperky, nábytek, nádoby, pergameny, zbraně aj.

Do muzea se dostanete buď s organizovanou výpravou, což má tu výhodu, že máte většinou k dispozici česky mluvícího průvodce, nebo individuálně. Pokud si ovšem chcete vše důkladně prohlédnout, je druhá možnost určitě lepší. Skupinové prohlídky bývají totiž většinou poměrně rychlé, takže nemáte tolik času a už vůbec ne dostatek klidu. Dostanete se sem snadno, každý taxikář polohu muzea zná. Uvnitř se pak s trochou základních znalostí můžete pohybovat sami. Je však nutno znovu upozornit, že prostory jsou velmi rozlehlé a s výjimkou komnaty s královskými mumiemi (kam se platí zvláštní vstupné) tu není klimatizace.

Fotografovat se dá, ale jen za příplatek a výhradně bez blesku, filmovat pak můžete jen za ještě vyšší obnos. Ani jedno z toho však neplatí u zmíněných královských mumií, kde jsou veškeré záznamové přístroje zakázány a musíte je odložit u pokladny.

Jednou z největších atrakcí jsou nálezy z hrobu faraóna Tutanchamona. Ačkoliv nešlo o nějak zvlášť významného panovníka, který navíc zemřel v nízkém věku 20 let (pravděpodobně na infekci, ale vědci se na toto téma stále přou), stal se velmi slavným – paradoxně však až tisíce let po své smrti. Jeho hrobka je totiž jediná známá, která byla objevena nevykradená. Stalo se tak roku 1922, kdy ji v Údolí králů našel Howard Carter. Poklad z Tutanchamonova hrobu je vystaven v místnostech na galerii pravého křídla a v zadním příčném traktu. Z celkového množství 3 500 artefaktů je dnes v muzeu k vidění 1 700, včetně trůnu, sarkofágu a známé posmrtné masky o váze 225 kg. Samotné faraónovy ostatky však stále odpočívají na původním místě, v hrobce v Údolí králů.

Ale najdeme tady i jiné pozoruhodné věci. Tak třeba překrásná dioritová socha faraóna Rachefa, nalezená v Gíze poblíž Velké Sfingy, je mnohými považována za nejkrásnější egyptskou sochu všech dob. Mezi dalšími poklady jsou předměty z hrobu královny Hetepheres, z královských hrobů v Tanisu a mnohé další.

Okolí muzea zdobí nádherný park, kde roste mimo jiné i papyrus a lotos – symbolické rostliny faraónů.

Pokud opravdu chcete vidět a prostudovat maximum exponátů, nezbude vám nic jiného, než navštívit muzeum vícekrát.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 6 089 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko